Haber

ABD’de uçağa lazer tutan adam tutuklandı

Wisconsin’deki bir federal yargıç, adamı 2021’de meydana gelen olay nedeniyle Perşembe günü iki yıl hapis cezasına çarptırdı.

Rochester, Minnesota’dan 43 yaşındaki James Link, bu yılın Ocak ayında uçakta lazer tutma suçunu itiraf etti.

29 Ekim 2021’de Raleigh-Durham’dan Minneapolis’e uçan bir Delta Airlines uçağının pilotları, üç kez lazerlendiklerini söylediler. Wisconsin’deki River Falls’un batısına doğru yaklaşık 2.750 metre yükseklikte uçarken kokpitin mavi bir lazerle aydınlatıldığını söylediler.

“SAAT GÖZÜNDEKİ VİZYON BİRKAÇ SAATLİK AZALDI”

Madison’daki ABD başsavcılığı, Adalet Bakanlığı tarafından yayınlanan bir bildiride, pilotların hava trafik kontrolüne lazerin “rapor vermek için iPad’lerine bakamadıkları için kokpitte dikkatlerinin büyük ölçüde dağılmasına neden olmasından” sonra pistleri değiştirme talimatı verdiğini söyledi. yeni bir yaklaşım.”

Uçak kendinden emin bir şekilde indi ancak kaptanlardan biri olaydan sonra birkaç saat sağ gözünün görme yetisinin bozulduğunu söyledi.

Hava trafik kontrolü, olayı araştırmak için Minnesota Eyalet Devriye uçağını çağırırken, o uçağın pilotları gece River Falls’a ilaç atarken mavi lazerle ateşlendi.

“ŞÜPHELİ UÇAĞIN GÖZETLEME CİHAZLARINI KULLANARAK TESPİT EDİLMİŞTİR”

Savcılar, “Uçağın gözetleme ekipmanını kullanarak şüpheliyi teşhis edebildiler, yerel kolluk kuvvetleriyle koordinasyon sağladılar ve memurlar onunla temasa geçene kadar zanlıyı izlediler” dedi.

Uçağın kaptan pilotu mahkemeye yaptığı açıklamada, lazerin “yüksek parlaklığına” dikkat çekerek, uçuş operasyonlarında kritik bir aşamadayken “karanlık bir odadaki tüm ışıkların aniden yanıp sönmesine” benzetti.

“Felaket sonuçlara yol açabilirdi”

Kaptan mahkemeye “Bu kritik aşamada yapılacak küçük bir hata feci sonuçlara yol açabilirdi” dedi.

“İNANILMAZ TEHLİKELİ VE SORUMLU”

ABD Bölge Yargıcı William M. Conley, uçağa lazer nişan alma eyleminin “inanılmaz derecede tehlikeli ve pervasızca” olduğunu ve uçaktaki herkesi “inanılmaz bir tehlikeye” soktuğunu söyledi.

Mahkeme ayrıca Link’in “çok sayıda aile içi şiddet” içeren “kabarık sabıka kaydına” ve 2017’de “tutuklayan memurun gözüne bir el feneri tuttuğu” bir olaya dikkat çekti. Federal Havacılık İdaresi rakamlarına göre 2021 yılında lazer patlatma yapan uçak ve helikopterlerin görülme sıklığı bir önceki yıla göre %41 artışla rekor seviyeye ulaştı.

refahiye-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu